Łukasz Ratajczak

Tenor. Urodził się w Bydgoszczy. Jest absolwentem studiów I stopnia Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. dra. hab. Janusza Ratajczaka. Aktualnie student dyplomowego roku studiów drugiego stopnia Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Podczas czterech latach nauki na studiach, młody artysta dał się już poznać na scenach i estradach koncertowych w kraju i za granicą.
Dzięki zdobytym na studiach umiejętnościom mógł wykonać rolę Blinda w operetce Zemsta nietoperza J. Straussa, oraz partię porucznika Gustawa z Krainy uśmiechu F. Lehara, w studenckich spektaklach wystawionych w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Ważnym osiągnięciem artystycznym była również postać Witka w musicalu Łódź Story W. Korcza, zaprezentowanym przez Akademię Muzyczną w Łodzi. W roli Blinda młody adept sztuki występował jeszcze w takich miastach jak: Koszalin, Białogard, Wałcz, Kołobrzeg, Darłowo, Złocieniec i Olsztyn. Były to spektakle przygotowane przez Filharmonię Koszalińską i Filharmonię Olsztyńską. Kolejnym projektem Filharmonii im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie była realizacja Barona cygańskiego J. Straussa, w którym to Łukasz Ratajczak wcielił się w postać Ottokara, dzięki czemu mógł się zaprezentować ponownie w wielu miastach Polski. Ciekawym wyzwaniem była też realizacja operetki E. Kalmana Księżniczka czardasza i rola jaką był Feri. Spektakle wystawiono w sierpniu 2012 roku podczas festiwali ,,Chojnickie Noce Operetkowe” i ,,Inowrocławska Gala Operowo – Operetkowa”. Kolejną produkcją operetki była Filharmonia w Częstochowie w roku 2014. W 2015 roku zadebiutował na deskach sceny kameralnej Opery Nova w Bydgoszczy partią Leńskiego w operze Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego. Spektakl ten odbył się w ramach VIII Międzynarodowego Operowego Forum Młodych. Pod koniec 2015 roku młody tenor zadebiutował w roli Franka w operze Flis S. Moniuszki, a w styczniu 2016 roku w roli Boniego w operetce Księżniczka czardasza E. Kalmana. Oprócz ról scenicznych Łukasz Ratajczak ma na swoim koncie również cztery dzieła oratoryjne: Gaude Maria Virgo Marcina Kopczyńskiego, Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, Msza C-dur KV317 (Koronacyjna) Wolfganga Amadeusza Mozarta, Masz G-dur D.167 Franza Schuberta.
Swoje muzyczne doświadczenia młody śpiewak miał zaszczyt zdobywać pod batutą takich dyrygentów jak: Ruben Silva, Piotr Wajrak, Piotr Sułkowski, Michał Kocimski, Aleksander Gref, Jerzy Wołosiuk, Adam Klocek, Bohdan Jarmołowicz, Damian Borowicz, Eugeniusz Kus, Bernard Mendlik i Benedykt Odya. Brał również udział w wielu kursach wokalnych m.in. w Mistrzowskim Kursie profesora Andrzeja Żarneckiego w Łodzi w 2013 roku, w Mistrzowskim Kursie Wokalnym profesora Włodzimierza Zalewskiego w Rheinsbergu w 2014 roku, Kursie Techniki i Interpretacji Wokalnej prowadzonego przez profesora Piotra Kusiewicza w Kamieniu Pomorskim w 2014 roku, w Mistrzowskim Seminarium Wokalnym w Bydgoszczy w 2014 roku oraz w Masterclass podczas Internationale Sommerakademie Unieversität Mozarteum Salzburg w Salzburgu w 2015 roku prowadzonych przez profesor Helenę Łazarską.  Ważnymi osiągnięciami są nagrody: „Lider 2012” za Wydarzenie Kulturalne Roku w Złocieńcu za spektakl „Zemsty nietoperza” wystawianym przez Filharmonie im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie, Nagroda Specjalna za wykonanie pieśni R.Straussa ,,Zueignung” na III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie w 2014 roku, I miejsce na I Turnieju Tenorów organizowanym przez Polską Filharmonie Sinfonia Baltica w Słupsku w 2016 roku.
Powrót

Wygodny zakup

Wypróbuj najwygodniejszy sposób
zakupów biletów na spektakle
Teatru Muzycznego poprzez
platformę online bilety 24.pl

Newsletter

Nowości i repertuar zawsze w Twojej skrzynce
e-mail. Zapisz się już teraz!

SPONSOR TEATRU

SPONSOR PREMIERY "FOOTLOOSE"

Partnerzy