Mariusz Napierała

W 2000 roku ukończył gdańską Akademię Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa i grafiki. Uzyskał dyplom ze scenografii w pracowni prof. Andrzeja Markowicza. Współpracował m.in. z Teatrem Ateneum im. Jaracza w Warszawie, Teatrem ROMA w Warszawie, Teatrem Żydowskim w Warszawie, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, Operą na Zamku w Szczecinie, Teatrami Muzycznymi w Poznaniu i Lublinie. W sezonie artystycznym 2016/2017 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
Spośród kilkudziesięciu realizacji scenograficznych znakomita część to przedstawienia muzyczne: opery, balety oraz musicale, które z biegiem lat stały się specjalnością artysty. Realizował scenografie m.in. do: West Side Story L. Bernsteina, Evity i Jesus Christ Superstar A. L. Webbera, Cabaretu J. Candera, Opery za trzy grosze B. Brechta, Skrzypka na dachu J.Bocka, Phantoma M. Yestona, Rent J. Larsona, także do oper i spektakli baletowych. Scenografia do opery Rusałka A. Dvoraka w reżyserii Niemki Kristiny Wuss została doceniona przez czasopismo "Teatr" w rankingu “Najlepsza, najlepszy, najlepsi” w 2012 roku.
Brał udział w wielu wystawach poświęconych polskiej scenografii, dwukrotnie na Praskim Quadriennale Scenografii w latach 1995 i 2011 czy Muzeum Narodowym w Gdańsku “Scenografia i formy przestrzenne” (2006).
Jest autorem licznych plakatów teatralnych. Swoje prace miał okazję prezentować w trakcie wystaw cyklicznych w Muzem Plakatu w Wilanowie.
Dla Teatru Muzycznego w Poznaniu przygotował scenografię m.in. do Skrzypka na dachu, Phantoma oraz do Jekyll & Hyde F. Wildhorna i Evity A. L. Webbera w reżyserii Sebastiana Gonciarza. W lutym 2015 roku zaprojektował i zrealizował oryginalną wersję scenografii do polskiej wersji musicalu Mamma Mia! Benny Anderssona, Björn Ulvaeusa w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie.
Powrót

Wygodny zakup

Wypróbuj najwygodniejszy sposób
zakupów biletów na spektakle
Teatru Muzycznego poprzez
platformę online bilety 24.pl

Newsletter

Nowości i repertuar zawsze w Twojej skrzynce
e-mail. Zapisz się już teraz!

SPONSOR TEATRU

SPONSOR PREMIERY "FOOTLOOSE"

Partnerzy