Musical

   Opowieści zimowe

Lubię to!
Opis
Realizatorzy i Obsada
Multimedia
Prasa
Ceny
Autor: Maury Yeston
Przekład: Lesław Haliński

Polska premiera Opowieści zimowych Maury'ego Yestona, kompozytora doskonale znanych broadwayowskich przebojów musicalowych takich jak Phantom, Titanic i Nine! W roli głównej Edyta Krzemień, najbardziej rozpoznawalna solistka musicalowa w Polsce mająca w dorobku wiele znakomitych ról w takich produkcjach jak: Les Miserables, Jekyll&Hyde, Upiór w operze, Ghost. W Teatrze Muzycznym w Poznaniu po raz pierwszy w polskiej wersji językowej można usłyszeć takie przeboje, jak „I had a dream about You” czy „By the river”. Tłumaczenie tekstów przygotował specjalnie Lesław Haliński, a inscenizację sam Janusz Kruciński! Piosenkom towarzyszą multimedialne projekcje autorstwa Anny Pelc. Opowieści zimowe to przepiękna muzyka, wzruszająca historia o rozstaniu i mocy wspomnień. Światowa prapremiera utworu miała miejsce w 1991 roku w Weill Recital Hall w Nowym Jorku i od tego czasu z powodzeniem realizowana jest w Europie.

Pieśni Maury Yestona są niczym bursztyny znalezione na plaży w zimowy, sztormowy poranek: przebłyski nadziei i zastygniętego słońca wśród bezkresu zimnej szarości. Zupełnie inaczej, niż bezbrzeżnie smutnym cyklu „Winterreise”- pieśni Franciszka Szuberta do słów Wilhelma Müllera, będącego dla Yestona rodzajem pierwowzoru i artystycznej inspiracji. Oba dzieła łączy wspólna idea, utrzymane są jednak w zdecydowanie odmiennej estetyce. Czasem myślę, że sukces muzyki zza oceanu wynika w ogromnej mierze z dostrzeżenia najlepszych europejskich wzorców przez pryzmat dystansu. Tym goręcej zachęcam do posłuchania i obejrzenia „Opowieści zimowych”. Nośnikiem wszelkich emocji w tym spektaklu jest kropla. Kropla wody –  która może być początkiem wszystkiego, a wzbierając w rwący nurt, może wszystko zakończyć. Kropla krwi – która czasem dzieli od życia bądź śmierci. Łza – podobnie, z dwoistością swej natury. Jakże się to pięknie przeplata… Tak jak ludzkie uczucia w „Opowieściach zimowych” Yestona.

Janusz Kruciński - reżyser
 

 

Polska prapremiera musicalu – monodramu Maury'ego Yestona w Teatrze Muzycznym w Poznaniu to ciekawy eksperyment. (...) Edyta Krzemień śpiewa bardzo pięknie. Jej krystaliczny głos brzmi przejmująco. Powiedziałbym idealne śpiewanie musicalowe. (...) Zofia Grażyńska koncentruje na sobie uwagę publiczności, mówi ciałem to, czego nie wyraża głosem wokalistka. Dopowiada bezsłownie to, co ukryte jest między słowami (i tu wielkie brawa dla fantastycznego przekładu Lesława Halińskiego). (...) Wielkie brawa należą się zespołowi muzycznemu pod kierunkiem aranżera wszystkich piosenek – Jakuba Kraszewskiego.
Stefan Drajewski, POLSKA THE TIMES Głos Wielkopolski
 
Polska prapremiera Opowieści zimowych w Teatrze Muzycznym to kolejny udany krok w karierze solistki Edyty Krzemień. Swoim głosem zabiera nas w podróż do świata porzuconej kobiety.
Przemysław Toboła, Gazeta Wyborcza Poznań
 
Kameralne i liryczne Opowieści zimowe zainaugurowały jubileusz 60-lecia Teatru Muzycznego w Poznaniu, łącząc w sobie prostotę inscenizacyjną z pięknymi melodiami i projekcjami multimedialnymi charakterystycznymi dla współczesnego teatru. (...) To było prawdziwe dzieło sztuki.
Marta Łuczkowska, Świat Kultury Poznań
 
Edyta Krzemień (jako kobieta "po przejściach") ma piękny głos, dramatyczny (…), w czterech najlepszych, przede wszystkim melodycznie, utworach pokazuje nie tylko swój kunszt, ale i umiejętność zmiany barwy głosu. W jej wykonaniu piosenki "Proszę, nie witajmy się", "Listy miłosne mojej babci" i finałowe "Nowe słowa" (wzruszające) nie tracą nic ze swej musicalowej zgoła urody. (...) Warto jeszcze odnotować pierwszy polski, poetycki przekład songów Yestona (nader udany), dokonany przez Lesława Halińskiego, tłumacza m.in. także tekstów Watersa czy Stinga.
Błażej Kusztelski, e-teatr
 
Podejrzewam, że niejednego widza Opowieści zimowe przejęły do łez - ale nie rzewnych potoków, a takich małych, piekących w kącikach oczu. Takich łez, które rodzą się z wielkiego skupienia, wielkiego piękna i wielkiego podziwu. I pozostawiają wzruszenie, którego nie należy się wstydzić ani tym bardziej zapomnieć.
Magdalena Mateja, kulturapoznan.pl
 
Historię miłosną bohaterki wyśpiewała znakomita Edyta Krzemień, której krystaliczny głos brzmi przekonująco. Widzowie razem z nią zadają sobie pytanie, czy życie po rozstaniu może mieć barwy i pełnię?
Monika Cichowska, codziennypoznan.pl

W perspektywie literackiej, Opowieści zimowe mają w sobie coś z wiersza, który zaprasza do swojego świata, aby przekonać się, że może być on także naszym światem. Co więcej, definiuje lepiej nasze emocje niż my sami. Tytuł jakże „chłodny” może prowadzić do żarliwej puenty – tak jak w życiu. (...) Tegoroczna propozycja Opowieści zimowych w twórczej wizji Zespołu Teatru Muzycznego w Poznaniu, pięknie wpisuje się w historię wcześniejszych „opowieści”.
Dominik Górny, Nasz Głos Poznański
 
Byłem, widziałem, można mi zazdrościć. Fenomenalna Edyta Krzemień, znakomite przekłady Lesława Halińskiego. (…) Największym zaskoczeniem był dla mnie jednak oryginalny materiał - słowny i muzyczny. (…) Yeston stworzył cykl na miarę Schuberta XX wieku - cudo!
Daniel Wyszogrodzki, tłumacz, dziennikarz muzyczny, w latach 2007-2015 kierownik literacki Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie
 


 

Partnerzy premiery:
                

Realizatorzy

Pomysł i opieka artystyczna:
Piotr Deptuch
Koncepcja inscenizacyjna:
Janusz Kruciński
Projekcje malarsko-multimedialne:
Anna Pelc
Opracowanie instrumentalne i aranżacje:
Jakub Kraszewski
Elementy kostiumów:
Katarzyna Barcik
SOLAR
Reżyseria światła:
Tomasz Filipiak
Bogusław Michalak

Obsada

Wystąpi:
Edyta Krzemień

oraz Zofia Grażyńska i Muzycy Orkiestry Teatru Muzycznego

Pieśni jak bursztyny

Data wydania: 22.01.2016
Tytuł oryginału to December songs, ale Opowieści zimowe zainaugurują nowy, 2016 rok - rok jubileuszu 60-lecia Teatru Muzycznego w Poznaniu. Premiera spektaklu z muzyką Maury'ego Yestona - autora znanego i lubianego przez poznaniaków Phantoma - odbędzie się 6 lutego.

Zima trwa w najlepsze, więc czas na Opowieści zimowe w Teatrze Muzycznym!

Data wydania: 14.01.2016
W dniach 6-9 lutego na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu piękna melancholijna opowieść o pożegnaniach, czyli "Opowieści zimowe" Maury Yestona. Kompozytor znany jest z brodwayowskich musicali takich jak: "Phantom", "Titanic", "Nine" czy "Anatewka".

Muzyczne Opowieści zimowe

Data wydania: 13.01.2016
6 lutego na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu odbędzie się polska prapremiera Opowieści zimowych. Piosenki składające się na utwór Maury Yestona zaśpiewa Edyta Krzemień, a towarzyszyć jej będzie kameralny skład Orkiestry Teatru Muzycznego.Maury Yeston, kompozytor doskonale znanych broadwayowskich przebojów musicalowych takich jak Phantom, Titanic, Nine czy Anatewka, tym razem objawia się jako autor nastrojowych songów przeznaczonych na głos żeński. Opowieści zimowe to melancholijna opowieść o rozstaniu. Każda piosenka to kolejne etapy przemiany bohaterki na drodze do uwolnienia się od nieszczęśliwej miłości.

Opowieść na czas chłodu w Teatrze Muzycznym

Data wydania: 08.02.2016
Polska prapremiera "Opowieści zimowych" w Teatrze Muzycznym to kolejny udany krok w karierze solistki Edyty Krzemień. Swoim głosem zabiera nas w podróż do świata porzuconej kobiety.

Opowieści zimowe w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Recenzja

Data wydania: 07.02.2016
Polska prapremiera musicalu – monodramu Maury Yestona w Teatrze Muzycznym w Poznaniu to ciekawy eksperyment.
  Strefa VIP
PARTER rz.III msc. 7-16 
rz.V msc. 5-14
Strefa I
PARTER rz. I-X
BALKON rz.  I-III
Strefa II

PARTER rz.XI-XIII
Pełnopłatne 70PLN 50 PLN 40 PLN
Ulgowe 40 PLN 30 PLN

Bilety dostępne są w Kasie oraz on-line na www.teatr-muzyczny.poznan.pl i www.bilety24.pl. Rezerwacja również pod nr 502 751 213 lub bilety@teatr-muzyczny.poznan.pl.
Powrót

Premiera

06.02.2016

Kalendarium

03.02 (ND)
17:00 kup bilet

Czas trwania

ok. 60'

Wygodny zakup

Wypróbuj najwygodniejszy sposób
zakupów biletów na spektakle
Teatru Muzycznego poprzez
platformę online bilety 24.pl

Newsletter

Nowości i repertuar zawsze w Twojej skrzynce
e-mail. Zapisz się już teraz!

SPONSOR TEATRU

SPONSOR PREMIERY "FOOTLOOSE"

Partnerzy