Koncert

   Koncert zaduszkowy PAMIĘTAMY...

Lubię to!
Opis
Realizatorzy i Obsada
Multimedia
Ceny

Już po raz piąty w Teatrze Muzycznym w Poznaniu uczcimy pamięć polskich bohaterów – ofiar gestapo oraz II wojny światowej. Koncert Zaduszkowy Pamiętamy… odbędzie się 6 listopada o godz. 19.00 na scenie Teatru. W pierwszej części wydarzenia odbędzie się premiera filmu Anny Piasek-Bosackiej, Mateusza Macura i  Mariusza Lisieckiego Operacja Tannenberg. Dokument to portret zbiorowy polskich społeczników z czasów międzywojennych XX w., którzy zostali brutalnie wymordowani przez Niemców na początku wojny. Bohaterami filmu są profesor Stanisław Pawłowski – ostatni przedwojenny rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Mikołaj Kiedacz – wiceprezydent Miasta Poznania, Jan Grzankowski – burmistrz Skórcza, Leon Prauziński – malarz powstania wielkopolskiego i Cecylia Grubówna-Handkiewicz – nauczycielka spod Kłecka. Intymny i emocjonalny klimat tworzą spotkania z rodzinami zamordowanych. Kamera towarzyszy im w trudnych powrotach do miejsc związanych ze śmiercią bohaterów, a wplecione archiwalia dodają ich opowieści realizmu, przybliżając tamtą, trudną epokę. W drugiej część koncertu zatytułowanej „Pieśni Niepodległej” zespół Monogramista JK przedstawi piosenki patriotyczne popularne w okresie powstania wielkopolskiego, zapraszając do wspólnego śpiewu. Zabrzmią zarówno pieśni narodowe i żołnierskie znane w całym kraju („Wojenko, wojenko”, „Piechota”), jak i należące do regionalnego repertuaru wielkopolskich kół śpiewaczych („Witaj domku mój rodzinny”, „Przy świetle, które nieprzyjaciel rzucił”), wreszcie szczególnie związane z powstaniem wielkopolskim („Naprzód, poznański pułku pierwszy”, „Siwy konik, siwy”). Narratorem tej części będzie Jacek Kowalski, poeta, pieśniarz i historyk sztuki, który o wybranym repertuarze pisze tak: „Kiedyś Polacy śpiewali wszędzie: w domu, w pracy, w gronie przyjaciół, w knajpce. Ta epoka podobno przeminęła, i to już przed wojną. Ale może nie przeminęła? Przynajmniej niektórzy z nas zadają kłam powyższej plotce – bo właśnie śpiewają – i to nie tylko pieśni ogólnie znane, ale i te, które tworzyły niegdyś naszą wielkopolską, swojską odrębność”. Artyście na scenie towarzyszyć będzie zespół instrumentalny pod kierownictwem muzycznym Anity Murawki.
 
Podczas koncertu podsumowana zostanie tegoroczna edycja akcji społecznej „Zapal znicz pamięci” odbywającej się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP oraz zakończony konkurs Biura Edukacji Narodowej  IPN „Znajdź bohatera”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy złożą kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą bohaterów.

Organizatorami wydarzenia są Teatr Muzyczny w Poznaniu oraz IPN Oddział w Poznaniu, a Partnerami Koncertu Totalizator Sportowy Sp. z o.o. właściciel marki LOTTO, Fundacja Rozwoju Miasta PoznaniaBiblioteka Raczyńskich oraz Liga Obrony Kraju. Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowe Centrum Kultury, Poznań Film Commission oraz IPN Oddział w Poznaniu.

Zwiastun filmu Operacja Tannenberg można znaleźć TUTAJ.

Realizatorzy

Obsada

Występują:
Monogramista JK
Jacek Kowalski

Bilety w cenie 10 zł dostępne są w Kasie i na stronie Teatru Muzycznego w Poznaniu. Rezerwacje: bilety@teatr-muzyczny.poznan.pl, tel. 511 433 616 / 502 751 213.
Powrót

Czas trwania

150'

Wygodny zakup

Wypróbuj najwygodniejszy sposób
zakupów biletów na spektakle
Teatru Muzycznego poprzez
platformę online bilety 24.pl

Newsletter

Nowości i repertuar zawsze w Twojej skrzynce
e-mail. Zapisz się już teraz!

SPONSOR TEATRU

SPONSOR PREMIERY "FOOTLOOSE"

Partnerzy