Koncert

   Koncert Zaduszkowy / Historia Żołnierza Igora Strawińskiego

Lubię to!
Opis
Realizatorzy i Obsada
Ceny

Od lat organizowany Koncert Zaduszkowy Pamiętamy... ma na celu nie tylko kultywowanie corocznej tradycji uroczystego obchodzenia Święta Zmarłych, ale i też podkreślenie wagi historii miejsca, w którym znajduje się Teatr Muzyczny poprzez oddanie hołdu pamięci polskim bohaterom II wojny światowej oraz ofiarom gestapo. Tegoroczna 6. edycja, odbędzie się 30 października o godzinie 19.30 na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu. Historię Żołnierza Igora Strawińskiego wykona nowopowstała Orkiestra Św. Marcina pod batutą Agnieszki Nagórki. Zespół ten został powołany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu, zarówno po to, by stworzyć przestrzeń rozwoju dla swych znakomitych instrumentalistów, jak i o to, by antycypować obecność Teatru przy ulicy Świętego Marcina, gdzie powstanie jego nowa siedziba. Choreografię autorstwa Pauliny Wycichowskiej, jednej z czołowych polskich choreografek młodego pokolenia, wykona zespół baletowy Teatru Muzycznego w Poznaniu. W rolę recytatora wcieli się natomiast ceniony i doskonale znany poznańskiej publiczności teatralnej aktor Radosław Elis. Sam utwór obchodzi natomiast w tym roku stulecie swojego powstania. Dzieło to, napisane do słów Charlesa Ferdinanda Ramuza, jest dwuczęściową baśnią graną, czytaną oraz tańczoną; czas rozgrywającej się akcji nie jest dokładnie określony. Nawiązując do kultury ulicznych teatrów wędrownych, kompozycja ta ukazuje historię pewnego żołnierza, który wracając do domu, spotyka diabła zamienionego w staruszka. "Historia Żołnierza" jest poważnym moralitetem, którego myślą przewodnią są rozważania o naturze szczęścia. Strawiński bawi się tu pewnymi konwencjami, rozśmieszając i ostrzegając słuchaczy w tym samym czasie.

Realizacja kolejnej już edycji Koncertu Zaduszkowego niezmiennie wynika z potrzeby upamiętniania poprzez twórczość artystyczną, będącą uniwersalnym medium przekazu, szlachetnych postaw oraz okazywania szacunku dla trudnej, lecz ważnej historii. Jest on jednocześnie doskonałą okazją do dialogu międzypokoleniowego oraz spotkania ze świadkami i bohaterami polskiej historii oraz kształtowania dumy z historii i postaw bohaterów.

Podczas koncertu podsumowana zostanie tegoroczna edycja akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”, odbywające się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP. Na zakończenie wszyscy uczestnicy Koncertu złożą kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniająca bohaterów, która znajduje się nieopodal wejścia do Teatru.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, a Partnerami Koncertu Teatr Muzyczny w Poznaniu, IPN Oddział w Poznaniu oraz Totalizator Sportowy Sp. z o. o. właściciel marki LOTTO.

Podczas koncertu zaduszkowego odbędzie się premiera płyty Śpiewanki Wielkopolskie. Nagranie zostało zarejestrowane w dniu 22 czerwca 2018 r. podczas koncertu upamiętniającego 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz 1050-lecia biskupstwa poznańskiego. Wszystkie utwory zostały przygotowane w nowych aranżacjach Radosława Matei oraz Michała Łaszewicza, który był kierownikiem muzycznym koncertu. Na płycie można posłuchać solistów i orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu, Chór Akademicki UAM oraz zaproszonych gości. Również publiczność włączyła się we wspólne śpiewanie.

Realizatorzy

Choreografia
Paulina Wycichowska

Obsada

Występują:
Radosław Elis

oraz zespół baletowy Teatru Muzycznego w Poznaniu i Orkiestra św. Marcina.
Bilety: 15 zł.
Powrót

Premiera

30.10.2018

Wygodny zakup

Wypróbuj najwygodniejszy sposób
zakupów biletów na spektakle
Teatru Muzycznego poprzez
platformę online bilety 24.pl

Newsletter

Nowości i repertuar zawsze w Twojej skrzynce
e-mail. Zapisz się już teraz!

SPONSOR TEATRU

SPONSOR PREMIERY "FOOTLOOSE"

Partnerzy